An insulating rod with linear charge density of 40 μC/m and linear mass density of 0.1 kg/m is released from rest in a uniform electric field E = 100 V/m directed perpendicular to the rod. If rod is released and after travelling 2m down the field, speed of rod is found to be (v/10) m/s, then value of v is ______
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Taking potential Vinitial = 0 at initial position of rod, then potential after travelling distance 'd’ is V=-EdCharge on rod = λLPotential energy of rod-field system initially QVinitial=0Potential energy of rod-field system finally=−λLEd (using, U=qV)Now using energy conservation, (KE+PE)initial =(KE+PE)final We get, 0+0=12mv02−λLEd⇒ v02=2λLEdm=2λLEdμL=2λEdμ⇒ v0=2λEdμ=2×40×10−6×100×20.1 =0.400m/s=410m/s So, v=4