In an interference arrangement, similar to Young’s double slit experiment, the slits S1 and S2 are illuminated with coherent microwave sources, each of frequency 106 Hz. The sources are synchronized to have zero phase difference. The slits are separated by distance d = 150.0 m. The intensityI(θ) is measured as a function of θ, where θ is defined as shown in the figure. If I0 is maximum intensity, then I(θ) for 0≤θ≤90 is given by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
I(θ)=I0 for θ=0∘
b
I(θ)=I0/2 for θ=30∘
c
I(θ)=I0/4 for θ=90∘
d
I(θ) is constant for all values of θ
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For microwavesλ=cf=3×108106=300m.Δx=dsinθϕ=2πλdsinθ=2π300(150sinθ)=πsinθIθ=I0cos2πsinθ2