In an interference arrangement similar to Young's double slit experiment, the slits S1 and S2 are illuminated with coherent microwave sources each of frequency 106Hz. The sources are synchronized to have zero phase difference. The slits are separated by distance d = 150 m. The intensity I(θ) is measured as a function of θ, where θ is defined as shown. If I0 is maximum intensity, then I(θ) for 0≤θ≤90∘ is given by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
I(θ)=4I0 for θ=0∘
b
I(θ)=I0/2 for θ=30∘
c
I(θ)=I0/4 for θ=90∘
d
I(θ) is constant for all values of θ
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For microwave λ=cf=3×108106=300m As Δx=dsinθPhase difference λ=2πλ (Path difference) ⇒λ=2πλ(dsinθ)=2π300(150sinθ)=λsinθIR=I1+I2+2I1I2cosϕ Here I1=I2 and ϕ=πsinθ∴ IR=2I1[1+cos(θsinθ)]=4I1cos2πsinθ2IR will be maximum when cos2πsinθ2=1∴ IRmax=4I1=Io Hence I=I0cos2πsinθ2If θ=0, then I=Iocosθ=IoIf θ=30∘, then I=Iocos2(π/4)=Io/2If θ=90∘, then I=Iocos2(π/2)=0
In an interference arrangement similar to Young's double slit experiment, the slits S1 and S2 are illuminated with coherent microwave sources each of frequency 106Hz. The sources are synchronized to have zero phase difference. The slits are separated by distance d = 150 m. The intensity I(θ) is measured as a function of θ, where θ is defined as shown. If I0 is maximum intensity, then I(θ) for 0≤θ≤90∘ is given by