In an interference arrangement similar to Young's double slit experiment, the slits S1 and S2 are illuminated with coherent microwave sources each of frequency 106 Hz. The sources are synchronized to have zero phase difference. The slits are separated by distance d = 150 m. The intensity I(θ) is measured as a function of q, where q is defined as shown. If I0 is maximum intensity, then I(θ) for 0≤θ≤90o is given by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
I(θ)=I0 for θ=60o
b
I(θ)=I0/2 for θ=30o
c
I(θ)=I0/4 for θ=90o
d
I(θ) is constant for all values of θ
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For microwave, λ=cf=3×108106=300 m Δx=dsinθ Using , ϕ=2πλΔx⇒ϕ=2πλ(dsinθ)=2π300(150sinθ)=πsinθIR=I1+I2+2I1I2cosϕPut I1=I2 and ϕ=πsinθ∴IR=2I1[1+cos(πsinθ)]=4I1cos2(πsinθ2)IR will be maximum when cos2(πsinθ2)=1∴(IR)max=4I1=IoHence, I=Iocos2(πsinθ2)If θ=30°, I=Iocos2(π/4)=Io/2If θ=60°, I=Iocos2(3π/4)If θ=90o, I=Iocos2(π/2)=0