Internal energy of n1 mol of hydrogen of temperature T is equal to the internal energy of n2 mol of helium at temperature 2T. The ratio n1/n2 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
35
b
23
c
65
d
37
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Internal energy of n moles of an ideal gas at temperature T is given byU=f2nRT (f= degrees of freedom ) U1=U2 f1n1T1=f2n2T2∴ n1n2=f2T2f1T1=3×25×1=65 Here, f2= degrees of freedom of He=3 and, f1= degrees of freedom of H2=5