On introducing a thin mica sheet of thickness 1×10−6m and refractive index 1.5 in the path of the waves, central bright maxima shifts by 'n' fringes. Wavelength of wave used is 5000 A0 , then 'n' is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
2
c
3
d
4
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Thickness of mica sheet t=1×10−6 m Refractive index μ=1.5 Wavelength λ=5000 A0=5000×10−10 m Number of fringes n=? n=(μ−1)tλ =(1.5−1)1×10−65000×10−10 =0.5×10−65×10−7 ∴n=1