The ionisation potential of H-atom is 13.6 V. When it is excited from ground state by monochromatic radiations of 970.6 A0, the number of emission lines will be (according to Bohr's theory)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10
b
8
c
6
d
4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1λ=R1n12−1n22⇒1970.6×10−10=1.097×107112−1n22⇒n2=4∴Number of emission lines N=nn−12=4×32=6
The ionisation potential of H-atom is 13.6 V. When it is excited from ground state by monochromatic radiations of 970.6 A0, the number of emission lines will be (according to Bohr's theory)