Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An iron casting has a large cavity in it. If weighs 6000 N in air and 4000 N in water. If density of iron is 8 gm/cm3 and density of water is 1 gm/cm3, find the volume of cavity in the casting.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.025 m3

b

0.125 m3

c

0.05 m3

d

0.225 m3

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

B = Buoyant force = (6000 - 4000) N = 2000 N∴ Volume of casting =20001000×10n3=0.2 m3Volume of iron in the casting =60008000×10n3=0.075 m3∴ Volume of cavity =(0.2−0.075)m3=0.125 m3
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring