An iron rod of volume 10-3 m3 and relative permeability 1000 is placed as core in a solenoid with 10 turns/cm. If a current of 0.5 A is passed through the solenoid, then the magnetic moment of the rod will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5×102Am2
b
500×102Am2
c
0.5×102Am2
d
50×102Am2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Bnet=Binduced+Bexternal⇒μ0μrH = μ0I +μ0H⇒1000μ0ni=μ0ni+I here , I=intensity of magnetization and H =ni =Magnetizing field⇒I=999ni=999×1000×0.5 ⇒ magnetic moment of the rod =I×vol=999×500×10−3=9992=499.5≈5×102Am2