Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A jet aeroplane is flying at a constant height of 2 km with a speed 360 kmh-1 above the ground towards atarget and releases a bomb. After how much time, it will hit the target and what will be the horizontaldistance of the aeroplane from the target, so that the bomb should hit the target? (Take, 9 = 10 ms-1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 s, 1 km

b

20 s, 2 km

c

30 s, 3 km

d

40 s, 4 km

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,  H=2000 m,u=360kmh-1u=360×518=100 ms-1The time taken by the bomb to hit the target isT=2Hg=2×200010=20 sThe horizontal distance of the aeroplane from the target,R=u2Hg=100×20=2000 m=2 km
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A jet aeroplane is flying at a constant height of 2 km with a speed 360 kmh-1 above the ground towards atarget and releases a bomb. After how much time, it will hit the target and what will be the horizontaldistance of the aeroplane from the target, so that the bomb should hit the target? (Take, 9 = 10 ms-1)