A jet plane passes over an aerodrome with a velocity 200 m/s at a height of 490 metre (see fig.). It constantly blows a whistle of 1 kHz. If it passes over the ground crew, in one second then the change in frequency observed by the staff in this interval will be (if velocity of sound v= 340 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
620 . 3 Hz
b
238 .6 Hz
c
720.8Hz
d
820. 2Hz
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From figure (13),cosθ=100500=15 The frequency heard by staff in initial position n′=nvv−vscosθ =1000×340340−200×(1/5) =1133⋅33 Frequency heard by staff in final position nn=nvv+vscosθ =1000×340340+200×(1/5)=894⋅73 Δn=n′−n′′=1133⋅33−894⋅73=238⋅6Hz