Keeping the mass of the earth as constant, if its radius is reduced to 1/4 th of its initial value, then the period of revolution of the earth about its own axis and passing through the centre (in hours) is (assume the earth to be a solid sphere and its initial period of rotation as 24 h) [EAMCET 2014]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12
b
3
c
6
d
1.5
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As we know that,Time period of revolution of earth at initial condition,T=2πReg …(i)So, if radius is reduced, R'=Re4Time period becomes T'=2πRe4g …(ii)On dividing Eq. (i) by Eq. (ii), we getTT'=2πRe/g2πRe/4g=2⇒ T'=T2=242=12 h