2kg of air is heated at a constant volume. The temperature of air is increased from 293K to 313K. If the specific heat of air at constant volume is 0.718 kJ/kg-k, the amount of heat absorbed in kJ and kcal is, (J = 4.2kcal)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.838 kj
b
7.8kj
c
14.68kj
d
28.72kj
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At constant volume w = 0ΔQ=ΔU=nCvΔT=mcvΔTΔQ=2×0.718×103×313-293=28.72kJ
2kg of air is heated at a constant volume. The temperature of air is increased from 293K to 313K. If the specific heat of air at constant volume is 0.718 kJ/kg-k, the amount of heat absorbed in kJ and kcal is, (J = 4.2kcal)