A 3 kg ball strikes a heavy rigid will with a speed of 10 m/s at an angle of 60". It gets reflected with the same speed and angle as shown in fig. If theball is in contact with the wall for0.20 s, what is the average force exerted on the ball by the wall ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
zero
b
150 N
c
150â3 N
d
300 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that F=Îp/ÎtHere Îp=2mvsinâ¡Î¸=2Ã3Ã10sinâ¡60â =60Ã(3/2)=303Given that Ît=0.2sâ´F=3030â 2=1503.