A 0.5 kg ball is thrown up with an initial speed 14 m/s and reaches a maximum height of 8.0m. How much energy is dissipated by air drag acting on the ball during the ascent (in J) (take g=9.8 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 9.8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If there is no air drag then maximum height H=u22g=14×142×9.8=10 mBut due to air drag ball reaches up to height 8m only. So loss in energy=mg(10−8)=0.5×9.8×2=9.8 J
A 0.5 kg ball is thrown up with an initial speed 14 m/s and reaches a maximum height of 8.0m. How much energy is dissipated by air drag acting on the ball during the ascent (in J) (take g=9.8 m/s2)