A 0.5 kg block of brass (density; 8 x 103 kg m-3) is suspended from a string. What is the tension in the string if the block is completely immersed in water?(g = l0 ms-2)?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 N
b
0.58×103N
c
5 8N
d
[5-58] N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of block = 0.58×103m3Volume of displaced water = 0.58×103m3Weight of displaced water = 0.58×103103×10 N = 58N This is equal to upward buoyant force.Tension in string in actual weight less the upward buoyant force. So, tension is [5-58]N.
A 0.5 kg block of brass (density; 8 x 103 kg m-3) is suspended from a string. What is the tension in the string if the block is completely immersed in water?(g = l0 ms-2)?