A 12kg block moving with 5 m/s strikes a spring of force constant 1000 N/m attached to another 12kg block at rest. Kept on a smooth floor. The time for which the rear moving block remain in contact with the spring will be (Assume π=10)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
110s
b
120s
c
130s
d
140s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Required time is half of time period =πμk=π1/41000=1400=120s
A 12kg block moving with 5 m/s strikes a spring of force constant 1000 N/m attached to another 12kg block at rest. Kept on a smooth floor. The time for which the rear moving block remain in contact with the spring will be (Assume π=10)