A 0.10 kg block oscillates back and forth along a horizontal surface. Its displacement from the origin is given by: x=(10 cm)cos[(10 rad/s) t+π/2 rad]. What is the maximum acceleration experienced by the block
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m/s2
b
10 π m/s2
c
10π2 m/s2
d
10π3 m/s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
a=10×10−2m and ω=10 rad/secAmax=ω2a=10×10−2×102=10 m/sec2
A 0.10 kg block oscillates back and forth along a horizontal surface. Its displacement from the origin is given by: x=(10 cm)cos[(10 rad/s) t+π/2 rad]. What is the maximum acceleration experienced by the block