The 3 kg block is projected along the frictionless surface with a velocity of 2 m/s as shown in figure. What will be the velocity of 3 kg block when 6 kg block will be moving with same velocity as the centre of mass of the blocks.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14m/s
b
34m/s
c
23m/s
d
13m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VC=velocity of centre of mass =3×26+3m/s=23m/s∴ 6×23+3×V=(6+3)×VC⇒V=13[9×23−6×23]ms=23 ms
The 3 kg block is projected along the frictionless surface with a velocity of 2 m/s as shown in figure. What will be the velocity of 3 kg block when 6 kg block will be moving with same velocity as the centre of mass of the blocks.