A 4 kg block is projected with velocity 7 m/s up a rough inclined surface having inclination 45o with horizontal. The block stops after travelling a distance of 22m along the plane. Then coefficient of kinetic friction between the block and the plane is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.750
b
0.225
c
0.125
d
0.425
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Resultant force acting on the block, Fnet=mgsinθ+μmgcosθ∴ Net work done on the block Wnet=F→net.S→=−mgsinθ+μcosθ.S.By work - energy theorem, Wnet=ΔK∴ −mgsinθ+μcosθS=0−12mV2⇒μ=V22gscosθ−tanθ=722×10×22×cos45o−tan45o⇒μ=0.225