A 2 kg block slides on a horizontal floor with a speed of 4 m/s. It strikes a uncompressed spring, and compresses it till the block is motionless. The kineticfriction force is 15 N and spring constant is 10,000 N/m. The spring compresses by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11.0 cm
b
8.5 cm
c
5.5 cm
d
2.5 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, we have12mv2=Fx+12kx2 or 12(2)(4)2=15x+12(10000)x2 or 5000x2+15x−16=0 ohring it, we get X=5⋅5cm