A 2kg Block slides on a horizontal floor with speed of 4 m/s. It strikes a uncompressed spring and compresses it till the block is motionless. The kinetic friction force is 15N and spring constant is 10,000 N/m. The spring compressed by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.5 cm
b
5.5 cm
c
2.5 cm
d
11 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the spring compresses by x Initial K.E. of the mass = P.E. of the spring + work done due to friction KE of the mass= 12mv2; PE of spring= 12kx2;work done by friction=friction force . displacement substitute 12mv2= 12kx2+f.x substitute the given values ∴ 12 ×2 ×42 = 12×10000× x2+15x solve the quadratic equation x=0.055 m spring is compressed by 5.5 cm
A 2kg Block slides on a horizontal floor with speed of 4 m/s. It strikes a uncompressed spring and compresses it till the block is motionless. The kinetic friction force is 15N and spring constant is 10,000 N/m. The spring compressed by