A 2 kg block is suspended by a spring and for small vertical oscillations, time period is found to be 1 sec. Now another mass m is attached to the 2kg block and this time the new time period of oscillation is found to be 1.5 sec. Then the value of m (in kg) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T1=2πMK and T2=2πm+MK∴T2T1=m+MM⇒m=MT2T12-1=294-1=2.5 kg