A 10kg body moves along X-axis from x=0 to x=5m under the influence of a force given by F=5−2x+3x2. If the body starts from rest, the velocity at x=5m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.