A 5 kg body is rotated in a vertical circle with a constant speed of 4 ms–1 using a string of length 1 m, when the tension in the string is 31N, then the body will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
at the lowest point
b
making an angle 300 with vertical
c
at the highest point
d
at horizontal position
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Centrigugal force = mV2 / r = 5X 42 / 1 N = 80 NWeight of the body = 5 X 9.8 W = 49 NWhen the body is at the highest position , Tmin = mV2 / r - mg = (80 - 49) N = 31 N