A 5.0 kg box rests on a horizontal surface. The coefficient of kinetic friction between the box and the surface is 0.5. A horizontal force pulls the box at constant velocity for 10 cm. The work done by the applied horizontal force and the frictional force are respectively (take g=10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 J and 2.5 J
b
zero and 2.5 J
c
2.5 J and zero
d
2.5 J and –2.5J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As velocity is constant work done by the applied force is only to overcome the frictional force.so work done by the applied force is equal to μmgs=0.5×5×10×0.1=2.5J by frictional force=-2.5 J
A 5.0 kg box rests on a horizontal surface. The coefficient of kinetic friction between the box and the surface is 0.5. A horizontal force pulls the box at constant velocity for 10 cm. The work done by the applied horizontal force and the frictional force are respectively (take g=10m/s2)