A 10 kg boy standing in a 40 kg boat floating on water is 20 m away from the shore of the river. If the boy moves 8 m on the boat towards the shore, then how far is he from the shore? (Assume no friction between boat and water)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.0 m
b
13.6 m
c
12.8 m
d
11.6 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the boat moves a distance x away from shore.Then net displacement of boy towards shore = 8 - xNow apply: m1x1 = m2x2⇒40x = 10(8-x) ⇒x = 1.6 mDistance of boy from shore = 20 - (8 - x) = 13.6 m
A 10 kg boy standing in a 40 kg boat floating on water is 20 m away from the shore of the river. If the boy moves 8 m on the boat towards the shore, then how far is he from the shore? (Assume no friction between boat and water)