A 500-kg car, moving with a velocity of 36 kmh-1 on a straight road unidirectionally, doubles its velocity in 1 min. The average power delivered by the engine for doubling the velocity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
750 W
b
1050 W
c
1150W
d
1250 W
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
u = 10 ms-1, v = 20 ms-1Work done = Increase in kinetic energy=12×500[202−102]=500×30×102Power = 500×30×102×60=1250 W