A 1000 kg elevator rises from rest in the basement to the fourth floor, a distance of 20 m. As it passes the fourth floor its speed is 4 m/sec. There is a constant frictional force of 600 N. Then percentage of total work done is lost due to friction nearly is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12
b
5.5
c
4
d
6.2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
total work done = work done against gravity+work done against friction + increase in kinetic energy =mgh+Ffriction×h +12mv2 =1000×9.8×20+600×20 +121000×16 =1039.8×20 + 12 +8 =103×216 % of work done against friction 12216×100=5.5