A 100 kg gun fires a ball of 1 kg horizontally from a cliff of height 500 m. It falls on the ground at a distance of 400 m from the bottom of the cliff. The recoil velocity of the gun is (g=10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.2m/s
b
0.4m/s
c
0.8m/s
d
0.25m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Range of the horizontal projection R=v2hg 400=v2Ã50010 v=40m/s recoil velocity of the gun V=mvM=1Ã40100=0.4m/s