2 kg of ice at – 10°C is mixed with 5 kg of water at 20°C in an insulating vessel having a negligible heat capacity. Calculate the final mass of water remaining in the container. It is given that the specific heats of water and ice are 1 kcal/kg per °C and 0.5 kcal/kg/°C while the latent heat of fusion of ice is 80 kcal/kg
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7 kg
b
6 kg
c
498 kg
d
2 kg
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially ice will absorb heat to raise it's temperature to 0oC then it's melting takes place If mi = Initial mass of ice, mi' = Mass of ice that melts and mW = Initial mass of water By Law of mixture Heat gained by ice = Heat lost by water ⇒mi×c×(10)+mi' ×L=mWcW[20]⇒2×0.5(10)+mi'×80=5×1×20⇒mi'=98 kgSo final mass of water = Initial mass of water + Mass of ice that melts =5+98=498kg