Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

2 kg of ice at -20°C is mixed with 5 kg of water at 20°C in an insulating vessel having a negligible heat capacity. Calculate the final mass of water in the vessel in kg. It is given that the specific heat of water and ice are 1 kcal/kg/°C and 0.5 kcal/kg/°C respectively and the latent heat of fusion of ice is 80 kcal/kg.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 6.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let m kg be the mass of ice melted into water. Heat lost by 5 kg of water = 5 kg × 1 kcal/kg/°C × 20°C = 100 kcal. Heat gained = mL+msΔT=m kg × 80 kcal/kg + 2 kg × 0.5 kcal/kg/°C × 20°C = 80 m kcal + 20 kcal. Now, heat gained = heat lost. Therefore, 80 m + 20 = 100or m=1 kg. Therefore, final mass of water = 5 kg + 1 kg = 6 kg.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
2 kg of ice at -20°C is mixed with 5 kg of water at 20°C in an insulating vessel having a negligible heat capacity. Calculate the final mass of water in the vessel in kg. It is given that the specific heat of water and ice are 1 kcal/kg/°C and 0.5 kcal/kg/°C respectively and the latent heat of fusion of ice is 80 kcal/kg.