2 kg of ice at - 20oC is mixed with 5 kg of water at 20oC in an insulating vessel having a negligible heat capacity. Calculate the final mass of water remaining in the container. It is given that the specific heats of water and ice are 1 kcal/kg per oC and 0.5 kcal kg/oC while the latent heat of fusion of ice is 80 kcal/kg.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7 kg
b
6 kg
c
4 kg
d
2 kg
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially ice will absorb heat to raise its temperature to 0oC. then its melting takes place.If mi = initial mass of ice, mi' = Mass of ice that melts and mW= Initial mass of waterBy law of mixture, heat gained by ice = heat lost by water⇒ mi×c×(20)+mi′×L=mWCW[20]⇒ 2×0.5(20)+mi′×80=5×1×20⇒mi′=1kgSo final mass of water = Initial mass of water + Mass of ice that melts = 5 + 1 = 6 kg.