16kg and 9kg are separated by25m. The velocity with which a body should be projected from the midpoint of the line joining the two masses so that it just escape is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
g
b
2gR
c
G
d
2G
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential energy of m at midway due to M1 and M2= kinetic energy -GM1md2+-GM2md2=12mv2 -2G(M1+M2)d=12v2 v=4G(M1+M2)d=4G(16+9)25=2G