A 50kg man is standing at one end of a 25m long boat. He starts running towards the other end. On reaching the other end his velocity is 2ms–1relative to the boat. If the mass of the boat is 200 kg, final velocity of the boat is ( in ms–1), neglect friction between boat and water.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2/5
b
2/3
c
8/5
d
8/3
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m = 50kg; v = 2m/s. M = 200 kg;Let V = Velocity of boat relative to the ground and u = velocity of man relative to the boat. Absolute velocity of man = (V - u)Conserving momentum, MV + m(V - u) = 0