A 60 kg mass is pushed with a enough force to start it moving and the same force is continued to actafterwards. If the coefficient of static friction and sliding friction are 0.5 and 0.4 respectively, then theacceleration of the body will be [BCECE (Mains) 2012]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 ms-2
b
3.9 ms-2
c
4.9 ms-2
d
6 ms-2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kinetic friction force =μkR=μkmg=0.4×60×10=240 N and the limiting friction force=μsR=μsmg=0.5×60×10=300 NSo, the force applied on the body is 300 N and if the body is moving afterwards with the same force, then,Net accelerating force = Applied force - Kinetic forcem a=300-240⇒ a=60m=6060=1 ms-2