Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 21.2kg object oscillates at the end of a vertical spring that has a spring constant 20500 Nm–1. The effect of air resistance is represented by the damping coefficient          b = 2 Nsm–1. Find the time interval that elapses while the energy of the system drops to 10% of its initial value (Given, ln 10 = 2.302)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

34.4s

b

12.2s

c

24.4s

d

8.9s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

τ=mb=21.22=10.6sE=E0e−t/τ⇒0.1=e−t/10.6et/10.6=10⇒t10.6=ln⁡10t=(10.6)(2.302)=24.4s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A 21.2kg object oscillates at the end of a vertical spring that has a spring constant 20500 Nm–1. The effect of air resistance is represented by the damping coefficient          b = 2 Nsm–1. Find the time interval that elapses while the energy of the system drops to 10% of its initial value (Given, ln 10 = 2.302)