Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 4000 kg rocket is fired. If the exhaust speed is 500 ms–1 , how much gas must be ejected per second to supply the thrust needed, (a) to overcome the weight of the rocket, (b) to give the rocket an initial acceleration of 9.8 ms–2 ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

58.8 Kg/s ; 176.4 Kg/s

b

132.8 Kg/s ; 82.5 Kg/s

c

78.4 Kgs–1 ; 156.8 Kgs–1

d

93.2 Kg/s ; 185.6 Kg/s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

i) Mg=udmdt                                       4000×9.8=500dmdt⇒dmdt=8×9.8=78.4 ii) M(g+a)=udmdt                        4000(9.8+9.8)=500dmdt dmdt=8×19.6=156.8kgs−1
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A 4000 kg rocket is fired. If the exhaust speed is 500 ms–1 , how much gas must be ejected per second to supply the thrust needed, (a) to overcome the weight of the rocket, (b) to give the rocket an initial acceleration of 9.8 ms–2 ?