A 5000 kg rocket is set for vertical firing. The exhaust speed is 800 m/s. To give an initial upward acceleration of 20m / s2, the amount of gas ejected per second to supply the needed thrust will be (g = 10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
727.5kg/s
b
187.5kg/s
c
185.5 kg / s
d
137.5kg/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, mass of rocket m = 5000 k8, exhaust speed u =800 m / s, acceleration of rocket a =20m/s2 and g =10m/s2Upward force F =T -Wor Ma=T-Mg∴ T=M[a+g]=5000[20+10]=15×104NAlso, T=udMdt or dMdt=Tu∴ dMdt=15×104800=187⋅5kg/s
A 5000 kg rocket is set for vertical firing. The exhaust speed is 800 m/s. To give an initial upward acceleration of 20m / s2, the amount of gas ejected per second to supply the needed thrust will be (g = 10m/s2)