A 40kg slab rests on a frictionless floor as shown in the figure. A 10kg block rests on the top of the slab. The static coefficient of friction between the block and slab is 0.60 , while the coefficient of kinetic friction is 0.40. The 10kg block is acted upon by a horizontal force 100N. If g=9.8ms−2, the resulting acceleration of the slab will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.98 m/s2
b
1.47 m/s2
c
1.52 m/s2
d
6.1 m/s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Limiting friction between block and slab =μsmAg=0.6×10×9.8=58.8 NBut applied force on block A is 100 N.So the block will slip over the slab.Now kinetic friction works between block and slabFk=μkmAg=0.4×10×9.8=39.2 NThis kinetic friction helps to move the slab∴Accleration of slab=39.2 mB=39.240=0.98 m/s2
A 40kg slab rests on a frictionless floor as shown in the figure. A 10kg block rests on the top of the slab. The static coefficient of friction between the block and slab is 0.60 , while the coefficient of kinetic friction is 0.40. The 10kg block is acted upon by a horizontal force 100N. If g=9.8ms−2, the resulting acceleration of the slab will be