A 40 kg slab rests on a frictionless floor as shown in the figure. A l0 kg block rests on the top of the slab. The static coefficient of friction between the block and slab is 0.60 while the kinetic friction is 0.40. The l0 kg block is acted upon by a horizontal force 100 N. If g = 9.8 m/s2, the resulting acceleration of the slab will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 m/s2
b
1.5 m/s2
c
2 m/s2
d
6 m/s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Limiting friction between block and slab - μsmAg = 0.6 x 10 x l0=60NBut applied force on block I is 100 N. So the block will slip over a slab.Now kinetic friction works between block and slabFK= μkmAg = 0.4 x l0 x l0 = 40 NThis kinetic friction helps to move the slabAcceleration of slab = 40mB = 4040 = 1 m/s2
A 40 kg slab rests on a frictionless floor as shown in the figure. A l0 kg block rests on the top of the slab. The static coefficient of friction between the block and slab is 0.60 while the kinetic friction is 0.40. The l0 kg block is acted upon by a horizontal force 100 N. If g = 9.8 m/s2, the resulting acceleration of the slab will be