A 3000 kg space probe is moving in a grayity free space at a constant velocity of 300 m/s. To change the direction of space probe, rockets have been fired in a direction perpendicular to the direction of initial motion of the space probe, the rocket firing exerts a thrust of 4000 N for 225 s. The space probe will turn by an angle of (neglect the mass of the rockets fired)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30o
b
60o
c
45o
d
37o
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From impulse-momentum theorem,J→=p→f−p→i⇒p→f=J→+p→i Here pi=3000×300=9×105kgm/sJ=4000×225=9×105kgm/stanθ=piJ=1⇒θ=45∘So, the angle by which the space probe rotates isα=π2−θ=45∘
A 3000 kg space probe is moving in a grayity free space at a constant velocity of 300 m/s. To change the direction of space probe, rockets have been fired in a direction perpendicular to the direction of initial motion of the space probe, the rocket firing exerts a thrust of 4000 N for 225 s. The space probe will turn by an angle of (neglect the mass of the rockets fired)