A 1 kg stone at the end of 1 m long string is whirled in a vertical circle at constant speed of 4 m/sec. The tension in the string is 6 N when the stone is at (g,= 10 m/sec2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
top of the circle
b
bottom of the circle
c
half way down
d
none of the above
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Tension at the top =mv2r−mgTension at bottom =mv2r+mgTension in horizontal position =mv2rTension at top =mv2r−g=1(16−10)=6N