A 1-kg stone at the end of 1 m long string is whirled in a vertical circle at a constant speed of 4 ms-1. The tension in the string is 6 N when the stone is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
At the top of the circle
b
At the bottom of the circle
c
Half way down
d
None of above
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
mv2R=1×421=16 Nmg = 1 × 10 = 10 NT = mg cosθ+mv2R6 = 10 cos θ + 16⇒θ= - 180°