A 8 kg stone tied at the end of a string 1 metre long is whirled in a vertical circle. At the instant when the string makes an angle θ with the vertical, the speed of the stone is 4 ms-1 and the tension in the thread is 104 N. Then θ is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
00
b
300
c
600
d
None of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T - mg cosθ = mv2ror 104 - 8 × 10 cos θ = 8×4×42or 104-8 cos θ = 64or 80 cos θ = 104- 64or cosθ = 4080 = 12θ = 600