A 2 kg wooden block is suspended from fixed point by a light string of length 1 m. A body of mass 0.5 kg moving horizontally with velocity ‘V' strikes the block and sticks to it. After the impact the composite body swings in a vertical circle and comes to rest momentarily when the string is horizontal then V =
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m/s
b
102 m/s
c
105 m/s
d
55 m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
It V1 be the velocity of the block just after impact, then conserving linear momentum,0.5×V=(2+0.5)V1⇒V1=V5 m/sconserving energy, 12×2.5×(V1)2=2.5×10×1⇒V1=20 m/s∴ V5=20⇒V=105 m/s