The kinetic energy of a particle is equal to the energy of a photon. The particle moves at 5% of the speed of light. The ratio of the photon wavelength to the de Broglie wavelength of the particle is [No need to use relativistic formula for the particle.]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40
b
4
c
2
d
80
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let m be the mass of particle.mv22=hcλphoton , where symbols have their usual meanings. p22m=hcλphoton and p=hλparticle ⇒h22mλparticle 2=hcλphoton ⇒λphoton λparticle =2mch×λparticle =2mch×hmv =2c0.05c=40
The kinetic energy of a particle is equal to the energy of a photon. The particle moves at 5% of the speed of light. The ratio of the photon wavelength to the de Broglie wavelength of the particle is [No need to use relativistic formula for the particle.]