The kinetic energy of a particle, executing S.H.M. is 16 J, when it is in its mean position. If the amplitude of oscillations is 25 cm and the mass of the particle is 5.12 kg, the time period of its oscillations is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
π/2sec
b
2πsec
c
20π sec
d
π/5sec
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here 12MA2ω2=16 joule Given that A=25cm=0⋅25m M=5.12kg and ω=2π/T ∴ 12×(5⋅12)(0⋅25)24π2/T2=16 Solving,weget T=π/5sec.
The kinetic energy of a particle, executing S.H.M. is 16 J, when it is in its mean position. If the amplitude of oscillations is 25 cm and the mass of the particle is 5.12 kg, the time period of its oscillations is