The kinetic energy of a particle executing S.H.M. is 16 J when it is at its mean position. If the mass of the particle is 0.32 kg, then what is the maximum velocity of the particle
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5m/s
b
15m/s
c
10m/s
d
20m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kinetic energy at mean position,Kmax=12mvmax2. ⇒vmax=2 Kmaxm=2×160.32 =100 =10 m/s.