Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A lamp emits monochromatic green light uniformly in all directions. The lamp is 3% efficient in converting electrical power to electromagnetic waves and consumes 100 W of power. The amplitude of the electric field associated with the electromagnetic radiation at a distance of 5m from the lamp will be nearly.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.34 V/m

b

2.68 V/m

c

4.02 V/m

d

5.36 V/m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Wavelength of monochromatic green light=5.5×10−5cm IntensityI=PowerArea=100×(3100)4π(5)2=3100πWm−2 Now, half of this intensity (I) belongs to electric field and half of that to magnetic field, therefore, I2=14ε0E02C or E0=2Iε0C=2×(3100π)(14π×9×109)×(3×108)=625×30=7.2 ∴E0=2.68V/m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring